W 1978 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem magistra inżyniera elektronika na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH. W tym samym roku rozpoczął pracę asystenta stażysty w Instytutu Elektroniki AGH. W 1983 r. uzyskał stopień doktora. W 1994 r. stopień doktora habilitowanego

na Politechnice Łódzkiej. W 2001 r. tytuł profesora nauk technicznych. Od 1995 r. jest kierownikiem Zespołu Nano i Mikrosystemów. Prodziekan wydziału w latach 2005-8. Obecnie Członek Komisji Etyki Badań Naukowych AGH.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół warstwy fizycznej technologii informacyjnych, w szczególności projektowania niskoenergetycznych wbudowanych systemów scalonych analogowych i cyfrowych (w skali mikro i nano).

Od 1999 konsultant i recenzent projektów programów ramowych UE. Od 2008 r. wielokrotnie powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na członka Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Współpracy z Zagranicą. Kierował realizacją 18 projektów naukowo-badawczych i rozwojowych KBN, MNiSzW, NCBiR, NCN, NATO i UE (REA) oraz edukacyjnymi TEMPUS. Kierował pracami nad wdrożeniem autorskiej aparatury kontrolno-pomiarowej w przemyśle maszynowym (TAMEL Tarnów) oraz tabletu termicznego dla niewidomych, który zajął 6 miejsce w konkursie Polskiej Agencji Prasowej na 10 największych osiągnięć polskiej medycyny w 2012r. 

Prowadził wykłady jako profesor wizytujący w Wielkiej Brytanii i Belgii.

Zainicjowanie wspólnie z członkami Zespołu i doprowadzenie do utworzenia oddziału krakowskiego koncernu norweskiego ENERGY MICRO projektującego i wykonującego moduły scalone najnowszej generacji. Obecna nazwa koncernu to NORDIC SEMICONDUCTORS. Także SILICON CREATIONS, USA, o podobnym profilu.

W oddziałach krakowskich znajdują zatrudnienie absolwenci polskich uczelni.

Prof. A. Kos był Konsultantem Komisji Europejskiej ds. priorytetów 6. Programu Ramowego oraz V-ce przewodniczącym konkursu Future and Emerging Technologies Komisji Europejskiej w programie Horizon 2020.

Jest koordynatorem trzech projektów ERASMUS+ z Francją (Paryż) i Belgią (Gandawa) i Grecją (Thessaloniki). Współzałożył ośrodek ADEC (Krajowe Centrum Projektowania Układów Scalonych, Pol. Warszawska, Pol. Łódzka i AGH).

Promotor 10 doktorów oraz ok. 300 inżynierów i magistrów. 
Autor lub współautor ponad 330 publikacji, w tym czterech książek (jedna wydana w Wielkiej Brytanii). Współautor pięciu  patentów.  Edytor 4 wydawnictw. Autor 6 referatów zaproszonych w kraju i za granicą. Współorganizator i kierownik Laboratorium projektowania systemów scalonych w Instytucie Elektroniki AGH wyposażonego w sprzęt komputerowy i oprogramowanie, pozwalające na wykonanie dowolnie skompilowanego projektu układu scalonego w dowolnej technice i technologii, w tym nanometrowej (pawilon C3, p. 513-513A),

Członek z wyboru Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN od 2003 r. Członek Komitetu Naukowego Krajowej Konferencji Teoria Obwodów i Układy Elektroniczne ICSES, Komitetu Naukowego Międzynarodowej Konferencji MIXDES, Komitetu Naukowego Konferencji ELTE, Komitetu Programowego Krajowej Konferencji „Metody i Systemy Komputerowe w Badaniach Naukowych i Projektowaniu Inżynierskim”, Komitetu Naukowego czasopisma „Mikroelektronika i Informatyka”, Sekcji Elektroniki Zespołu T11 KBN.

W obecnej chwili zespół prof. A. Kosa pracuje nad projektem i realizacją inteligentnego sterowania mobilnym robotem z wykorzystaniem światła widzialnego i podczerwieni, co stanowi tematykę rozpraw doktorskich jego podopiecznych - Ravi Raj’a (Indie) i Michaela Rajesh’a (Indie). Ponadto na ukończeniu są prace zmierzające do finalizacji mobilnego systemu do nawigacji osób niewidomych wewnątrz dużych budynków - doktorant Paweł Marzec. Prace prowadzone są przy współpracy z Ghent University i Aristotle University of Thessaloniki.

W bieżącym roku akademickim prowadzi 6 wykładów, laboratorium i seminarium.

Uhonorowany Medalem Stanisława Staszica dla najlepszego absolwenta AGH, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Rodzina: żona Małgosia, córka Monika i syn Tomek.

Hobby: fotografia, jazz, turystyka piesza.